Megemlékezés március 15-én

Idén is ünnepi istentisztelet, beszéd, műsor, valamint koszorúzás keretében emlékeztek március 15-én a 175 évvel ezelőtt kitört forradalom és szabadságharcra.

Első a saját hazánk és nemzetünk

 

Istentiszteletet ezúttal Majláth József tartott a református templomban. – A Máté evangéliuma 15. részéből választott igevers fő üzenete az számunkra, hogy ahogyan Jézus szívében a saját népe és hazája áll az első helyen, úgy a magyar emberek életében is ennek így kell lennie. Ez kell, hogy meghatározza mindnyájunk életét – mondta a lelkipásztor.

 

Országunk és lakóhelyünk boldogulása csakis rajtunk áll

 

A megemlékezés a Népligetben folytatódott. Muraközi István ünnepi gondolatait azzal kezdte, ma, a XXI. század harmadik évtizedében Magyarországon, Biharban, Berettyóújfaluban békében élnek az emberek. – Bár a világ sok helyen háborog, valahol csak hangos botrányokkal, valahol fegyverropogással is, minket jó ideje elkerültek a mindennapi életet felforgató nagy konfliktusok. Ha pedig időnként nyilvános viták kerekednek a haza és a nemzet ügyében, az éppen a szabadság, a függetlenség, a demokrácia eredményeként lehetséges. Annak a szabadságnak, melyet a magyarok minden időben mindennél fontosabbnak tartottak. Talán éppen azért, mert a Kárpát-hazában töltött bő ezer évünk alatt nem sok adatott belőle. Ha egymás mellé tesszük a háborúskodással és a békében töltött évek számát, akkor bizony többször álltunk hadban, mintsem nyugodtan építkezhettünk volna. Ennek ellenére – megtanulva a lehetőségekkel élni – mégis gyarapodtunk, és épülünk ma is. A békeidőket kihasználva, eleink példájából merítve jutunk erőhöz, hogy saját életünket jobbá, utódaink lehetőségeit pedig megalapozottá tehessük. Igaz ez úgy is, hogy most, 2023-ban épp az országhatárunkon túl, rég nem látott közelségben dúl egy olyan háború, amit látszólag két ország vív egymással, de tudjuk, ennél sokkal többről van szó. A városvezető mondandóját azzal folytatta, bár mi magunk is több harcot megéltünk 1848/49 óta, azt az akkori vívmányok nyomán tanulhattuk meg, hogy nemzetünk, lakóhelyünk boldogulása csakis rajtunk áll. Eleink sokszor harccal vívták ki a békét, nekünk ez utóbbival kell a szabadságot megtartani, valamint a fejlődést elérni. A polgármester arról is beszélt, a ma nemzedéke azért kell, hogy küzdjön, hogy ebben az országban teremtse meg a saját, családi és nemzeti közössége szebb, boldogabb, gyarapodó életfeltételeit. Ma pedig különösen azért, hogy elkerüljük a küszöbön álló újabb háborús részvételt. „Ezért kell többek között hazánk számára saját, független gazdaság- és biztonságpolitika. Ezért kell nemzeti érdekeinket figyelembe vevő energiapolitika. Ezért kell a hazai kis- és középvállalkozásokat megerősíteni. Ezért kell megújuló köznevelési és szakképzési rendszer. És ezért kell a polgárokat szolgáló közigazgatás” – emelte ki Muraközi István, aki szerint bő három évtizeddel ezelőtt a szabad választások útján feltámadhatott az a polgári demokrácia és az az önkormányzatiság, amelyért a ’48-as hősök a vérüket adták, amiért 1956-ban többen akasztófán végezték, vagy éppen külföldre kényszerültek. – De minden nehézség dacára akkori eleink tudták, hogy minden véleménykülönbség ellenére vannak olyan alapvető célok, amelyek érdekében össze kell fogni. Ez pedig soha nem lehet másként. Őseink lerakták az alapjait egy olyan Magyarországnak, ahol megvalósult a törvény előtti egyenlőség, a közteherviselés, a szólás szabadsága. Elődeink egykor fegyvert fogtak, és vállvetve mentek előre. Ma, március 15-én emlékezni, illetve ünnepelni gyűltünk össze, és leghangosabb üzenetünk, óhajtásunk az, hogy mindenhol, ahol most szólnak, hallgassanak el a fegyverek – hangsúlyozta városunk vezetője. Muraközi István beszéde végén megidézte a 200 éve született Petőfi Sándort, a magyar szabadságküzdelmek egyetemes, nemzedéken is túlmutató élő szimbólumát, aki 175 éve a forradalom egyik vezéralakja lett.

 

Föl a tett mezejére, polgártársnőim!

 

Az idei ünnepi műsort – mely a „Föl a tett mezejére, polgártársnőim!” címet viselte – az Arany János Gimnázium és Technikum 11. a osztályos tanulóinak előadásában láthatták a jelenlévők. A produkcióban szerepeltek: Gál Petra, Horváth Lili, Hudák Péter, Huli Lilla, Kövesdi Nóra, Nagy Sára, Pukoli Csilla Bernadett és Török Laura. A műsort összeállította: Tóth András Sándor történelem szakos oktató.

A március 15-ei megemlékezést most is koszorúzás zárta. Az önkormányzat mellett helyi, egészségügyi, oktatási intézmények, a történelmi egyházak, rendvédelmi szervek, politikai pártok, társadalmi szervezetek képviselői, valamint városunk polgárai helyeztek el koszorúkat és virágokat az 1848-49-es népligeti életfánál. Az ünnepi alkalmon ezúttal is közreműködött az ifjúsági fúvószenekar Hegedűs Imre vezényletével.

 

Helyi hírek

^ ^ ^
Copyright (c) 2017 - Bihari Hírlap